اصول ترکیب رنگ

در اکثر کارهای روزمره نیاز به ترکیب رنگهای مختلف احساس می‌شود و دانستن اصول اولیه‌ای از ترکیب رنگ‌ها می‌تواند مفید باشد. با استفاده از چرخ رنگ می‌توان رنگ‌های متناسب با هم را پیدا کرد. با آزمایش رنگ‌های مختلف و تجربه، می‌شود این اصول را در ذهن نهادینه ساخت.

آشنایی با چرخ رنگ

چرخه رنگ

چرخه رنگ نموداری از رنگ‌هاست که نشان می‌دهد که کدام رنگ‌ها با هم خوب ترکیب می‌شوند و کدام‌ها باهم هماهنگی ندارند. اولین چرخه رنگ توسط آیزاک نیوتون در سال ۱۶۶۶ طراحی کرد. طراحی نیوتون پایه‌های نظریه رنگ کلاسیک محسوب می‌شود. چرخه رنگ از بخش‌های زیر تشکیل شده است:

۱ – رنگ‌های اصلی قرمز، آبی و زرد هستند که از ترکیب رنگ‌های دیگر نمی‌توان آنها را تولید کرد.

۲ – رنگ‌های ثانویه نارنجی، سبز و بنفش هستند که از ترکیب رنگ‌های اصلی به دست می‌آیند.

۳ – رنگ‌های نسل سوم که از ترکیب رنگ‌های اصلی و ثانویه به دست می‌آیند و عبارتند از زرد-نارنجی، قرمز-نارنجی، قرمز-بنفش، آبی-بنفش، آبی-سبز و زرد-سبز.

ست کردن رنگ‌های اصلی باهم

رنگ‌های اصلی

در ترکیب کردن رنگ‌ها مفهومی به نام هارمونی رنگ‌ها مطرح است، حالت مطلوبی از رنگها که موجب لذت چشم شود. قرمز، آبی و زرد همیشه در هارمونی هستند. این رنگ‌ها برجسته و چشمگیر هستند و هیچگاه از مد نمی‌افتند. در انتخاب رنگ شما می‌توانید روی رنگ‌های اصلی حساب کنید چون درخشان و کامل‌اند. این رنگ‌های برجسته بیشتر برای کودکان، گروه‌های ورزشی و کارهای هیجان‌انگیز مناسب هستند البته با ورژن تیره‌تر یا روشن‌تر می‌توانند در جاهای مختلف استفاده شوند. استفاده از هر سه رنگ باهم کمی جوانانه به نظر می‌رسد اما استفاده از دو رنگ در کنار هم می‌تواند جدی‌تر به نظر برسد.

از رنگ‌های متضاد هم استفاده کنید

انتخاب رنگ‌های متضاد

یکی از رنگ‌های چرخه رنگ را انتخاب کنید و متضاد آن دقیقا رو برویش خواهد بود، این دو رنگ را اگر کنار هم استفاده کنید به هم کمک خواهند کرد که به چشم بیایند و جذاب باشند. رنگ‌های متضاد با درخشندگی و شفافیت هم اندازه همیشه با هم خوب کار خواهند کرد. محبوب‌ترین ترکیب رنگهای متضاد آبی-نارنجی، بنفش-زرد و سبز-صورتی است.

رنگ‌های مشابه را ترکیب کنید.

ترکیب رنگ‌های مشابه

هدف اصلی در این نوع ترکیب وفاداری به یک رنگ برای ایجاد هماهنگی است. این رنگ‌ها در واقع رنگ‌های کنار هم در چرخه رنگ هستند مثل آبی و نیلی. استفاده از رنگ‌های یک خانواده کنار هم حالت جالبی و مطلوبی ایجاد می‌کند. برای مثال شلوار لی آبی با یک تیشرت آبی روشن و کلاه نیلی بسیار زیبا می‌شود.

رنگ‌های گرم و سرد

رنگ‌های گرم مثل قرمز، نارنجی و زرد و رنگ‌های سرد مثل آبی، سبز و بنفش هر گروه در یک سمت چرخه رنگ قرار دارند. هر ترکیبی از رنگ‌ها نیز حالت گرم یا سرد خواهد داشت برای مثال اگر بنفش با آبی ترکیب شود سرد و اگر باقرمز ترکیب شود گرم خواهد بود. بهتر است رنگهای سر با سرد و گرم با گرم ترکیب شود.ترکیب بعضی رنگ‌های سرد یا گرم می‌تواند نامطلوب شود پس قبل از سرد و گرم را با احتیاط ترکیب کنید.

رنگ‌های طبیعی

رنگ‌های طبیعی در چرخه رنگ وجود ندارند، رنگهایی مثل کرم، آبی خاکستری، سفید و قهوه‌ای این رنگ‌ها تعریف ساده‌ای ندارند،در حقیقت بیشتر مد محور هستند تا دانش محور. رنگ‌های طبیعی مثل رنگ ماسه، خاک و سنگ با بسیاری از رنگ‌های دیگر به خوبی ترکیب می‌شوند. رنگ‌های مشکی، سفید و قهوه‌ای مایل به زرد اغلب در صنعت مد رنگ‌های طبیعی در نظر گرفته می‌شوند و با اغلب رنگهای دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرند. برای استفاده از رنگ‌های طبیعی باید به گرمی و سردی رنگ‌های توجه شود استفاده رنگ طبیعی متمایل به گرم با گروه رنگی گرم مطلوب نیست پس سعی کنید رنگ‌های طبیعی سرد را با گروه سرد و گرم را با گروه گرم مورد استفاده قرار دهید. اغلب افراد فکر می‌کنند رنگ‌های طبیعی کسل کننده است ولی قدرت این رنگ‌ها در گروه رنگی معلوم می‌شود مثلاً شلوار قهوه‌ای متمایل به زرد با ژاکت مشکی یا تیشرت سفید با شلوار جین آبی.

منبع wikiHow

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *