طریقه پولیش کردن رزین

اگر جواهر رزینی، میز یا هر چیز رزینی دیگری دارید و فکر می‌کنید کسل کننده و یا خراشیده شده، شاید وقتش رسیده که آنرا پولیش دهید. پولیش بهترین راه برای درخشان کردن یک قطعه رزینی است که آنرا به زیبایی روز اولش خواهد کرد. خوشبختانه کار پولیش فرایند ساده‌ای از تمیز کردن، سنباده زنی و استفاده از کرم پولیش است، پس خود را نترسانید و آن قطعه کسل کننده را مثل روز اول کنید.

 

تمیز کردن و سنباده زنی

با صابون و آب گرم قطعه رزینی خود را پاک کنید

پاک کردن قطعه

اسفنجی را داخل آب و صابون گرم فرو ببرید و قطعه رزینی خود را با آن بشویید، حواستان باشد که تمام کثیفی، دوده و چیز اضافی را قبل از سنباده زنی بزدایید. اگر قطعه رزینی‌تان خیلی کثیف است می‌توانید آن را داخل آب و صابون بیندازید و بعد پاک کنید.

با سنباده خیس مش ۴۰۰ تمام خراش‌ها را بسابید

سنباده زنی

مقداری آب روی قطعه رزینی بپاشید یا آنرا داخل آب فرو ببرید سپس کار سنباده زنی را آغاز کنید. دو یا سه بار تمام سطح رزین را قبل از رفتن به مرحله بعد سنباده بزنید. خیس کردن، سطح نرم‌تری را ایجاد خواهد کرد و البته گرد کمتری هم ایجاد خواهد شد. حتماً از ماسک کار با مواد شیمیایی استفاده کنید.

سنباده زنی را با مش‌های دقیق‌تر تکرار کنید

انتخاب مش‌های دقیق‌تر

بعد از سنباده مش ۴۰۰، سراغ مش ۶۰۰ بعد مش ۸۰۰، ۱۰۰۰ و ۱۵۰۰ بروید و مرحله قبل را برای هر کدام از این سنباده‌ها تکرار کنید تا هر خراشی را بتوانید پوشش دهید و اینطور بهتر می‌توانید سطح نرم‌تری را ایجاد کنید. اطمینان حاصل کنید قبل از رفتن به مش‌های بالاتر تمام قسمت‌های قطعه را سنباده زنید. برای رسیدن به سطح شفاف‌تر می‌توانید از سنباده مش ۲۰۰۰ هم استفاده نمایید.

سطح رزین را از گرد و غبار و کثیفی پاک کنید

پاک کردن سطح

مطمئن شوید قبل از اعمال شیر پولیش سطح را کاملا از کثیفی ناشی از سنباده زنی بزدایید. این کار به شما اجازه خواهد داد تا هر خراش را که از کار سنباده زنی به جای مانده ببینید. اگر خراشی مشاهده کردید از اول آن ناحیه را سنباده بزنید تا صاف شود. رزین را خیس کنید تا بتوانید راحتتر خراش‌ها را ببینید.

اعمال شیر یا کرم پولیش

شیر یا کرم پولیش را به سطح رزین بمالید

کرم پولیش

کرم پولیش را آزادانه روی رزین بمالید تا تمام سطح رزین را بپوشاند. برای نتیجه بهتر از کرم‌هایی استفاده کنید که خراش‌های سطحی را نیز از بین ببرد. برای این کار می‌توانید از پولیش ماشین هم استفاده کنید.

برای سطوح کوچک‌تر از پارچه میکرو فایبر استفاده کنید

مالش با پارچه

با حرکت چرخشی و فشار متعادل سطح را مالش دهید و متناسب با میزان خراش‌ها فشار را تنظیم کنید به طوری که برای خراش‌های بزرگ‌تر فشار بیشتری وارد کنید.

از ابزار پولیش و و دیسک پولیش برای سطوح بزرگتر بهره ببرید

ابزار پولیش

برای سطوح بزرگتر می‌توانید از دیسک پولیش و ابزار موتوردار مثل دستگاه فرز استفاده کنید. برای این کار دستگاه را در طول سطح به صورت دورانی حرکت دهید.

پولیش را تا جایی ادامه دهید که سطح نرم و براق شود

سطح براق

کار پولیش را تا جایی ادامه دهید که سطح شیشه‌ای و شفاف مدنظر شما ایجاد شود چون هر چه این کار را ادامه دهید کار شفاف‌تری ایجاد خواهد شد. اگر در پایان کثیفی روی سطح بود با پارچه‌ای تمیز آنرا پاک کنید.

منبع wikiHow

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *